Evde sıfırdan İngilizce nasıl öğrenilir, İngilizce öğrenmeye başlarken unutmamanız gereken bazı noktalar olacaktır. Bunlar aslında bir dili edinmenin de temelini oluşturan kurallardır. Önce kısaca dil ediniminden ve beceri sıralarından bahsedelim.

Dil edinimi hepimizin çocukken yaptığı şeydir aslında. Anadilimizi konuşmaya başlamadan önce ne yapıyorduk? Dinliyorduk; saatlerce, günlerce, haftalarca ve hatta aylarca dinledik. Çocukların bir dili nasıl sıfırdan öğrenebildiğini incelediğimizde aslında bizim de çıkış noktamız aynı olacaktır. Konuşmadan, yazmadan, okumadan önce, çocuklar duyulan her şeyi dikkatle dinlerler. Dinlemek bu noktada hayati önem taşırken ne yazık ki bizim sokağa çıktığımızda İngilizceye maruz kalma şansımız olmuyor. Bu sebeple size hiçbir zaman yeterli gelmeyecek olan dinleme fırsatını sizin yaratmanız gerekiyor ve bu yüzden doğru kaynaklardan dinleme yapmak son derece önem arz ediyor.
Daha sonra bir dili amacınız doğrultusunda düzgün konuşabilmek, anlayabilmek için o dilin belli başlı kurallarına hakim olmak gerektiğini de unutmamak gerekmekte.

En büyük korkularımızdan bahsederken buna “İngilizce öğrenmek” de ekleniyorsa, o hep duyduğumuz ve bize klişe gelen “anlıyorum ama konuşamıyorum” cümlesi beynimizde fır dönüyorsa; belki de yanlış yerden başlıyoruzdur. Bunu aşarak İngilizce öğrenmeyi bir kâbus haline gelmekten çıkarmak ise yine aslında bizim elimizde. Peki, ne oldu da İngilizce öğrenmek sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bir zorunluluk haline geldi?

Öncelikli olarak “lingua franca” kavramından bahsetmekte fayda var. Ortak dil anlamına gelen bu tabir aslında pek çok şeyi bize açıklıyor olacaktır. Zira tarihten günümüze uzandığımızda hep güçlü olan ekonomiler ya da devletler kendi dillerinin ortak dil olarak kullanılması kaderiyle yüzleşmişlerdir. Bu, bu devletlerin dayatmasından ziyade aslında doğal olarak gelişen bir süreçtir. Çünkü dünya üzerinde bir ülke olarak var olabilmek ile ticarette, sanayide, kültür ve sanatta, bilimde ne kadar ilerleme kaydedebilmek doğru orantılıdır. Bu sadece var olma çabası değil, dil alışverişinde de üstünlük durumudur.

Ortaçağ döneminde lingua franca dünyada Latince iken günümüzde bunun İngilizce olduğu gerçeği ile yüz yüzeyiz.

 

0555 6175079 arayın lütfen, hergün 15:00 -16:00 arası,

Taner TARIM

yunusyoga@gmail.com